popup- son.png (78 KB)

Spor Ayakkabı Yıkama Önerileri

07 Mart 2022
Spor Ayakkabı Yıkama Önerileri

Markalar da insanların bu konudaki isteklerini yerine getirmek adına her geçen gün birbirinden farklı spor ayakkabı modellerini üreterek onların kullanımına sunuyor. Bu ayakkabılar sayesinde insanlar bir yandan ayakları son derece rahat olurken diğer yandan da arzuladıkları şık görüntüyü elde etmeyi başarıyorlar. Fakat spor ayakkabı yıkama konusu pek çok kişinin üzerinde çok fazla durmadığı bir konu. Böyle olunca da yanlış bir şekilde yapacakları temizleme ile beraber ayakkabının formunu bozduklarını daha sonrasında anlıyorlar. Spor ayakkabı kaç derecede yıkanır ise en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Spor Ayakkabı Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimi insanlar spor ayakkabı yıkama işlemini kendilerinin yapamayacağını düşünürler ve ayakkabıları ne kadar kirlenmiş olursa olsun fark etmez gerekli işlemleri kendileri yapmak yerine bu konuda çalışmalar yapmakta olduklarını belirten isimlere gönderiyorlar. Ancak sürekli olarak bu tarzda çalışmaların yapılması gereksiz yere yüksek ücretlerin ödenmesine neden olabilecektir. Halbuki gerekli detayların üzerinde durulması ile beraber aslında spor ayakkabılarını temizlemek isteyen kişiler kısa sürede doğru adımları takip edebilirler. Her ne kadar dikkatli şekilde giyiliyor olursa olsun fark etmez spor ayakkabılar da diğer ayakkabılar gibi zamanla kirlenebilmektedir. Ayakkabıların farklı materyallerden üretilmiş olması ise temizleme aşamasında dikkatli olunmasını beraberinde getirecektir. Aksi durumda ayakkabın şeklinde ve giyimi esnasında sorunlar ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Spor Ayakkabıyı Çamaşır Makinesinde Yıkamak

Spor ayakkabılarının tertemiz hale gelmesini isteyen insanların bir kısmı bunun için çamaşır makinelerini kullanmayı tercih ediyorlar. Bu aşamada ise dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar bulunuyor. Bunların başında ise spor ayakkabı yıkama işlemi için çamaşır makinesi tercih edilmeden önce ayakkabının bu makinelerde yıkanmaya uygun olup olmadığını net olarak bilmek olacak. Çünkü kimi ayakkabıların üretimi esnasında kullanılan kalıp ve kumaş çamaşır makinesinde yıkandıktan sonra zarar görebilecektir. Eğer ki kullanılan spor ayakkabı çamaşır makinesinde yıkanabiliyorsa, sıra gerekli adımların üzerinde durularak yıkanmalarına gelecektir. Spor ayakkabı satın alırken kutu içeriğinde kullanma kılavuzu olmasına dikkat edin. Her spor ayakkabının farklı özellikleri olduğu için yıkama talimatlarında da farklılıklar olacaktır.

Ayakkabı çamaşır makinesine atılmadan önce eğer ki üzerinde toz kalıntıları, taş ya da yoğun oranda çamur bulunuyorsa nemli bir bez kullanılarak bunların ayakkabıdan çıkartılması oldukça önemlidir. Aksi halde çamaşır makinesinde spor ayakkabı yıkama işlemi sırasında ayakkabıdaki taşlar makineye zarar verebilir ya da aşırı çamurlu ayakkabıda lekelerin kalması gibi bir durum söz konusu olur. Ağır olarak nitelendirilmiş olan kalıntılardan ayakkabının arındırılmasının ardından ayakkabılar mutlaka yastık kılıfı içerisine ya da fileden bez torbasına konulması gerekir. Böylelikle yıkama esnasında ayakkabı makinenin içerisine çarparak mekanizmaya herhangi bir şekilde zarar vermemiş olacaktır. İnsanların spor ayakkabılarını çamaşır makinesinde yıkarken yapmakta oldukları en büyük hatalardan biri de tüm ayakkabılarını aynı anda yıkamak istemeleri.

Gerçekte ise spor ayakkabı yıkama işlemi makinede yapılacaksa aynı anda en fazla iki çift spor ayakkabı makineye konulmalıdır. Çünkü spor ayakkabıların iyi şekilde temizlenebilmesi adına geniş bir alana ihtiyacı olacaktır. Çamaşır makinesinin içerisinde aşırı sıkışık ortamda yıkanmaları durumunda temizlenmeleri pek mümkün hale gelmeyecektir. Spor ayakkabıların yıkanması esnasında insanların bir kısmı ayakkabıların bağcıklarını çıkartarak bunları yıkamaya dahil etmez. Lakin ayakkabıların koyulduğu torbanın içerisine bağcıkların da eklenmesi ile beraber aynı ayakkabılar gibi bağcıklar da tertemiz hale gelmiş olacaktır. Torba içerisine konulmasına rağmen bazen insanlar ayakkabıların makinelerine zarar vermesinden endişe edebiliyorlar.

Böyle olunca da çamaşır makinesinde spor ayakkabı yıkama işlemini yapabilecek olmalarına rağmen bunu tercih etmiyorlar. Böylesi bir durumda ise devreye havlular giriyor. Makinenin içerisine 1 ya da iki tane havlunun konulması ile beraber makinenin darbe almasının da önüne geçilmiş olacaktır. Fakat çamaşır makinesinde ayakkabılar ile beraber yıkanacak olan havlu mümkün olduğu kadar el, yüz ya da banyo havlusu olmamalı. Mümkünse temizlik havlusu ya da ayak havlusu tercih edilmelidir. Spor ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkanması esnasında yumuşatıcı kullanmaya gerek yok. Deterjan seçiminin ise sıvı olanlardan yapılması ve normalden daha az ölçüde kullanılması yeterli olacaktır. Toz deterjanların tercih edilmemesindeki temel sebep ise bunların düşük ısılarda tam olarak çözünememe sorunu olması.

Son dönemlerde üretilmekte olan çamaşır makinelerinde artık oldukça farklı sayılardaki programlar insanlara sunuluyor. Böyle olunca da insanlar yıkayacakları her ürün ile alakalı en uygun programları seçerek kumaş kalitesinin korunmasını sağlayabiliyorlar. Aynı şey spor ayakkabı yıkama işlemi için de geçerli. Makinede “sportif” programı yer alıyorsa bu programı seçmek, makinenin spor malzemeler ile uyumlu yıkamayı ayakkabılara uygulaması anlamına gelecektir. Eğer ki bu program bulunmuyorsa, “sentetik” program içerisinde 30 derece ısı ile 600 devirde spor ayakkabılar yıkanabilecektir. Ayakkabılar yıkandıktan sonra kesinlikle kurutma makinesine atılmamalı ya da direkt güneş ışığına bırakılmamalıdır. Çünkü kurutma makinesi ayakkabının formunu bozacakken direkt güneş ışığı ise ayakkabının renginin solmasına neden olacaktır. Bunun yerine kışın ısı yayan bir düzeyde, sıcak havalarda direkt güneşe karşı olmayacak şekilde açık havada ayakkabılar kurumaya bırakılabilir.

Spor Ayakkabıyı Elde Yıkamak

Çamaşır makinesinde spor ayakkabı yıkama işleminin yapılamayacağı durumlarda devreye elde yıkama gelecektir. Bunun için ilk olarak ayakkabının boyutuna göre uygun kapta sabunlu su hazırlanmalı. Temiz olan bir bez bu suda ıslatılarak ayakkabının yan, alt ve kauçuk kırımları silinmelidir. Bağcıkların temizlenmesi içinde bunlar ayakkabıdan çıkarıldıktan sonra sabunlu suda iyice yıkanmalıdır. Ayakkabı için yapılacak olan bu çalışma, temizliğin ilk adımı olmaktadır. Sonrasında sıra detaylı ayakkabı temizliğine geliyor. Bunun için gerek duyulacak olan şey ise diş fırçası ve diş macunu olacak. Diş macunu ile etkili sonuçları elde etmek için beyaz olanlar arasından seçim yapılmalıdır. Açık renkli spor ayakkabılarının en iyi şekilde temizlenmesi adına diş fırçasına sıkılan macun ile ayakkabıların tüm yüzeyleri nazik bir şekilde fırçalanmalıdır.

Bu aşamada dikkat edilecek olan şey ise bu tarz spor ayakkabı yıkama işleminin asla siyah ya da koyu renkli ayakkabılarda uygulanmaması gerektiği. Bu renk skalasındaki spor ayakkabıların sünger ve sabun kullanılarak temizlenmesi daha iyi sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Temizleme işleminin yapılmasından sonra tüm kalıntılardan ayakkabının temizlenmesi adına suyun altında ayakkabı durulayın. Yıkama işlemi esnasında özellikle de renkli spor ayakkabılarda asla ağartıcı kimyasal ürünler kullanılmamalıdır.

Spor ayakkabılar dikkatli şekilde yıkanmaları halinde hiçbir sorun çıkmadan oldukça uzun bir şekilde kullanılabilmektedir. Dikkatlice spor ayakkabı yıkama ve kurutma işlemi sonrasında hiçbir sorun ortaya çıkmadan ayakkabının kullanılması mümkün hale gelecektir.  Kurutma işlemini hızlandırmak isteyen kullanıcılar bu aşamada direkt olarak açık havada zaman geçirmek yerine saç kurutma makinelerini de tercih edebilirler. Fakat saç kurutma makinesi ile ayakkabı kurutulmak istendiği zaman asla yüksek ısıda kurutma işlemi yapılmamalıdır. Aynı zamanda makine spor ayakkabıya çok yakın konumda olmamalıdır. Doğru birkaç detayın üzerinde durulması ile beraber artık yıkanması oldukça zor görünen spor ayakkabılarda bile arzu edilen temiz görüntü elde edilecektir.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.