popup- son.png (78 KB)

Sneaker Ayakkabı Hakkında Merak Ettikleriniz

10 Mart 2022
Sneaker Ayakkabı Hakkında Merak Ettikleriniz

Günümüzden yaklaşık olarak 200 sene öncesinde ise sneaker ayakkabı ilk olarak ortaya çıktı. İlk çıktığı zamanlarda kullanım amacı yalnızca gereksinimlerden kaynaklıydı. Fakat zamanın ilerlemesi ve bu ayakkabılar ile alakalı yapılan başarılı çalışmalar ile beraber döneminde lastik ayakkabı olarak adlandırılan sneaker, ünlü ünsüz demeden herkesin ayağındaki yerini almayı da başarmış oldu.

Sneaker Ayakkabı Ne Demektir?

1839 yılına kadar geçen süre içerisinde lastik üretimi esnasında ilgili maddenin içerisine kükürt katılmasından sonra saatlerce beklenmesi gerekmekteydi. Lakin 1839’a gelindiği zaman Charles Goodyear tarafından volkanlaşma tekniği bulundu. Bu teknik ile beraber lastiğe diğer katkı maddelerinin eklenmesi ile beraber şimdilerde kullanılmakta olan sneaker ayakkabı modellerinin atası olarak görülen modeller ortaya çıkmaya başladı. O dönemlerde kalıplar üzerinden yapılan üretim esnasında yassı şekilde lastiklerin kesilmesi ile beraber ortaya sneaker çıkartılıyordu. Ayakkabının tabanından üst kısmına ve topuğuna kadar her bir parçaya ait kalıplar bulunmaktaydı.

Yıl 1860 olduğu zaman ise İngiltere sınırları içerisinde tabanı olan bez ayakkabılar ilk olarak krikette kullanılmaya başlandı. 1917 ise sneaker ayakkabı modelleri için tam anlamıyla dönüm noktası oldu. Bunun nedeni ise Amerika Birleşik Devletleri’nde Keds markası altında ilk bez ayakkabılar piyasaya çıktı. Sonrasında ise yine markaya ait ayakkabılar yetişkinlere özel olarak da üretilmeye başladı. Aynı sene bununla beraber Converse All Star markasının da şekillenmeye başladı yıl olarak biliniyor. 1919 yılına gelindiği zaman ise ayak bileklerine kadar uzanan basketbol ayakkabısı modeli kullanılmaya başlanarak tarihteki yerini almış oldu. Her ne kadar sneaker modellerinin ilk olarak üretilmeye başlandığı dönemlerde her ne kadar daha çok alt ve orta gelir grubundaki kişiler hedeflenmiş olsa da pek çok farklı spor ayakkabı markasının kurulması ile beraber artık bu ayakkabı modeli de ön plana çıkmaya başladı.

Sneaker İsmi Nasıl Ortaya Çıktı?

Birçok kişi sneaker ayakkabı modellerini çok iyi biliyor olsa da bu ismin nereden geldiği ile alakalı tam anlamıyla bilgi sahibi değiller. Sneaker, İngilizcede sürünmek ve sessiz bir şekilde ilerlemek anlamına gelmekte olan “sneak” kelimesinden türetilmiştir. Her ne kadar 1887 yılında sadece tenis ayakkabıları için bu sözcük kullanılmış olsa da 1917 yılına gelindiği zaman spor ayakkabıları tanımlamak adına kullanılır hale geldi. 80’li yıllarda İngiliz bir tasarımcı olan Vivienne Westwood “Witches” isimli bir koleksiyon hazırladı. Bu koleksiyonun içerisinde ise bez ayakkabılara yer verdi. Böylece sneaker ayakkabılar yüksek moda ile tanışmış oldu.

Sneaker Kültürü

Dünyaca ünlü markalar tarafından birbiri ardına ortaya çıkarılmaya başlanmış olan sneaker ayakkabı modelleri ile dünyanın dört bir yanındaki insanlar artık günlük yaşamlarında pek çok farklı markaya ait olan modeller arasından kendi tarzlarına en uygun olanları seçmeye başladılar. Çok fazla talep görüyor olması ile beraber ise ilk olarak üretilmeye başlandığı zamanlarda yalnızca gereksinimlerden dolayı tercih edilen bu ayakkabı modeli şimdilerde kendine ait bir kültürü ortaya çıkarmayı başardı. İnsanlar artık bu ayakkabı modelini yalnızca yürürken ya da spor yaparken kullanmıyorlar. Hangi sneaker ayakkabıyı almalıyım sorusunun cevabı ihtiyaç değil moda ve trendlerle alakalı olmaya başladı. Günümüzde de bu şekilde devam etmektedir.

Aynı zamanda işe, okula giderken hatta doğru modeli kullanmaları halinde takım elbiselerinin altına dahi bu ayakkabı modellerini giymeyi tercih ediyorlar. Her geçen gün kullanım alanlarında ortaya çıkan artış ile beraber de belirli bir yaş grubundan ziyade her yaş grubu için ideal modeller ortaya çıkmış oluyor.

Kendi içerisinde pek çok modeli içerisinde barındıran sneaker ayakkabı, tabi ki bazı unutulmaz modelleri ile ayakkabı tarihindeki yerini almayı da başarıyor. Örneğin “Air Jordan”, ikonik modeller arasında yer almayı başarmıştır. 1984 yılında Michael Jordan için Nike tarafından üretilmiş olan bu model öylesine sevildiki artan talepten ötürü insanlar tarafından da üretilmeye başladı. Her ne kadar Chicago Bulls’a ait kırmızı siyah renklerde üretilmesinden dolayı NBA tarafından yasaklanmış olsa da Jordan bu ayakkabıları her maçında maç başına ceza ödeyerek giymeye devam etti.

Sembol modellerden bir tanesi olmayı başaran bu sneaker ayakkabı, gerek koleksiyoncular gerekse markanın takipçileri ile beraber büyük bir topluluğun ortaya çıkmasını sağladı. Şimdilerde sneaker tutkunları için “sneakerhead” denmesinin tarihi de o dönemlere dayanıyor. Bu isimler sneaker ayakkabılar arasından en ikonik modelleri toplayarak koleksiyonlarına ekliyorlar.

Her geçen gün gelişmeye devam eden sneaker ayakkabı modelleri hip hop ve rap kültürü içerisindeki isimler tarafından da tercih edilmeye başlanınca, dünyanın kapıları da bu ayakkabı modelleri için açılmaya başlanmış oldu. Run – DMC ile Adidas Superstar işbirliği sonucunda var olan kültürün beraberinde getirmiş olduğu elit algısı yıkılarak ortaya oldukça etkileyici ayakkabı modelleri çıkmış oldu. Öyle ki ortaya çıkan modeller sanat eserlerini andıran bir tasarıma sahipti. Çok fazla beğenilmeye başlamış olan sneaker modelleri ile beraber de birçok ünlü isim çeşitli markalar ile ortaklık yaptı.

Dans Pistlerini Ele Geçiren Sneaker Modelleri

1972 yılında Nike’a ait ilk koşu ayakkabısı olan Nike Cortez, dans pistlerinde ön plana çıkmaya başlaması ile beraber bu tarzdaki sneaker ayakkabı modelleri artık moda endüstrisinin önemli parçalarından bir tanesi oldu. Japonya’daki gençlerin spora yönelmesi adına kurulan markalar ve Kill Bill filminde de en etkileyici detaylardan biri olarak sneaker kullanılması ile beraber de artık bu ayakkabı modelleri dünyanın her kesimindeki insanların ayaklarındaki yerini almayı da başardı.

Sneaker Ayakkabıların Özellikleri

Ayakkabının ayağa sağlamış olduğu destek, sneaker ayakkabı modellerinin en bilinen özellikleri arasında yer alıyor. Ayağı korumasından dolayı meydana gelebilecek kazalara ve yaralamalara karşı ayak bilediğini desteklemektedir. Aynı zamanda her geçen gün birbirinden farklı sneaker ayakkabı modelinin ortaya çıkmaya başlaması ile beraber insanlar hangi amaçla olursa olsun fark etmez tarzlarına en uygun olacak modeli seçerek bunları kolaylıkla kullanma imkanına erişmiş oluyorlar. Öyle ki artık klasik tarzdaki modellerin yanı sıra özel etkinlikler ya da outdoor gezileri için uygun taban ve tasarıma sahip modeller arasından seçim yapmak artık hiç olmadığı kadar kolay.

 

Ayakkabıların sert bir yapıya sahip olması, ayakların içerisinde hareket etmesini zorlaştırır ve günlük yaşamda ayaklarda ciddi anlamda deformelerin ortaya çıkmasına neden olur. Sneaker ayakkabı modelleri ise sahip oldukları esneklik ile insanların ayaklarının deforme olmasını engeller. Tabi ki bu aşamada doğru modeli seçmenin önemi de oldukça büyük. Üretilmekte olan snaker ayakkabılar ile alakalı yapılacak incelemeler sırasında da görülebileceği üzere bu ayakkabılarda taban özellikleri ön plana çıkartılmaktadır. Farklı malzemelerden üretilmiş olan bu ayakkabılar ayakların taban kısımlarının erken bir şekilde yorulmasını engellemeyi hedefler. Her geçen gün çok daha fazla modelin ortaya çıkması sayesinde ayaklardaki sorunlara göre özel üretilen sneaker modelleri ile insanlar günlük yaşamlarına sorun olmadan devam edebilirler. Üstelik bu modeller yalnızca kadınlar ya da erkekler için tasarlanmaz. İsteyen herkes için mutlaka bir sneaker modeli mutlaka 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.