popup- son.png (78 KB)

Yoga Hakkında Tüm Detaylar

04 Mart 2022
Yoga Hakkında Tüm Detaylar

İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkan yoga, yalnızca fiziksel değil aynı zamanda ruhsal ve zihinsel bir uygulamadır. Peki, yoga nasıl yapılır?

Doğru pozlar ve meditasyon ile beraber ruhta ve zihinde sükunete ulaşılmayı hedeflemektedir. Her ne kadar fiziksel olarak da ortaya koymakta olduğu yararları hem ruhsal hem de fiziksel olarak kendini gösterir. Genel olarak söz konusu yoga olduğu zaman bunun beden ve zihinle çıkılan bir yolculuk olduğu belirtilir. Yoga ne işe yarar?

Yoga öğretisi esnasında öğrenciler 8 aşamada geçer. Bu aşamalar ise şunlardır;

  1. Aşama Yama

Toplamda sekiz adımdan meydana gelmekte olan yoga yolculuğunda ilk adım yamadır. Bu adımda doğruluk, çalmamak, nefsin kontrol edilmesi ve zarar vermemek gibi evrensel olarak bilinen ahlaki disiplinler bulunmaktadır.

  1. Aşama Niyama

Kişisel disiplini ifade etmekte olan Niyama aynı zamanda gözlem olarak da bilinir. Şükretmek, saf olmak, hatırlama ve okuma gibi disiplinleri içerisinde barındırmaktadır.

  1. Aşama Asana

Yoga pozu ya da yoga duruşu olarak da adlandırılan Asana, öğrencilerin geçmesi gereken üçüncü aşamadır.

  1. Aşama Pranayama

Dördüncü yoga basamağı ise tamamen nefes ile alakalıdır. Çünkü nefes yoga için yaşam enerjisi olarak kabul edilir. Öğrenciler bu aşamada yaşam enerjisinin farkındalığına erişecektir.

  1. Aşama Pratyahara

Pratyahara aynı zamanda tecrit olarak da adlandırılan yoganın beşinci basamağını oluşturmaktadır. Bu basamakta öğrenci duyu organlarını ya da duygularını geri çekmeyi öğrenmelidir.

  1. Aşama Dharana

Öğrencilerin 6. yoga aşamasında odak olan konu odaklanma ve konsantrasyon olmaktadır.

  1. Aşama Dhyana

Bu aşama aslında pek çok kişinin aklına yoga dendiği zaman ilk olarak gelen şey olan meditasyondur.

  1. Aşama Samadhi

Son aşama yani aydınlık adımına Samadhi ismi verilmektedir. Özgürleşme olarak da adlandırılmakta olan bu basamakta öğrenci meditasyon nesnesi ile bilinci birleştirmektedir.

Yeni Başlayanlar İçin Yoga Konusunda Göz Atılması Gerekenler

İlk olarak yoga yapmaya başlayacak olan insanların büyük bir kısmı ayak parmaklarına dahi dokunamadıklarını söyleyerek istedikleri sonuçları elde edemeyecekleri düşüncesine sahip olabiliyorlar. Akıllarında yoga nedir, yoga nasıl yapılır ve yoga ne zaman yapılmalıdır gibi sorular yer alır.

Ancak yoga yalnızca ayak parmaklarına dokunmaktan ya da bedeni noktaya doğru derecelerde uzatmaktan ibaret değildir. Aynı zamanda bedeni, zihni ve nefesi kullanarak insanların kendilerini birleştirmelerini sağlayan bir süreçtir. Dolayısıyla ilk aşamada kişiler olumsuz düşüncelerinden sıyrılarak rahatlamalıdır.

Her ne kadar insanlar evlerinde yoga yapabiliyor olsalar da bu aşamada en iyi sonuçların elde edilebilmesi adına her yoga tekniğinin iyi şekilde bilinmesinin önemi son derece büyüktür. Bunun için de doğru yoga eğitmeni ile iletişime geçmek kişilere en iyi sonuçları verecektir. Bu eğitmenler kişilere yoga duruşlarını en iyi şekilde öğretecek ve bu sayede de meydana gelebilecek yaralanmaların ve incinmelerin de önüne geçilmiş olacaktır. Hareketlerin öğrenilmesinin yanı sıra dikkatle üzerinde durulması gereken diğer bir detaysa seçilecek kıyafetlerdir. Kişiler yoga yaparken kesinlikle fiziksel hareketlerinin kısıtlanmasına neden olabilecek kıyafet ve aksesuarları tercih etmemelidir.

Yoga Ne Zaman Yapılmalıdır?

Birçok kişi yoga için sabahın en erken saatlerinin uygun olduğu düşüncesindeler. Bundan dolayı da sabah programları kimi zaman uygun olmadığı için yoga yapmayı es geçebiliyorlar. Gerçekte ise yoga günün her zamanı yapılabilmektedir. Bu aşamada önemli olan şey ise düzenli olarak yapılmasıdır. Uzmanlar, yoganın boş bir mide ile veya en son yenilen öğünden en az 2 3 saat sonrasında yapılmasını önermektedir. Bununla beraber yoga seansları sırasında vücuttan atılacak olan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olmasından dolayı da günlük olarak en az 2 ila 3 litre su içilmelidir.

Yoga ile beraber yalnızca fiziksel esneklik hedeflenmez. Aynı zamanda duygu ve düşüncelerin de doğru şekilde şekillendirilmesi sağlanır. Bunun için yoga yaparken nerede ya da ne zaman olduğu fark etmeden her zaman mutlu olmak gerekir. Birçok kişinin sınıf olarak yoga yaparken ilk olarak aklına gelen düşüncelerden bir tanesi, kendilerini diğer öğrenciler ile karşılaştırmak oluyor. Ancak tüm vücut tipleri benzersizdir ve insanların seviyeleri de doğal olarak birbirinden farklıdır. Kimi insanlar bir yoga pozisyonu sorunsuz bir şekilde yapabilme imkanına sahipken kimilerinin ise biraz daha fazla pratik yapmaya gereksinimleri bulunabilmektedir.

Bu aşamada kişinin yoga yaparken sahip oldukları en yanlış şeylerden biri ise baskı oluyor. Kendini baskı altına sokacak olan kişi hem yoganın amacına ters düşecek hem de bu baskı vücutta istenmeyen tepkilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. İnsanların yogaya başladıkları zaman kendilerine vakit tanıması son derece önemlidir. Çünkü ilerleyen zaman ile beraber vücut esnekliği ve verimliliği konusunda ciddi anlamda gelişmeler ortaya çıkabilecektir. Yoga seanslarına ilk başlandığı zamanlarda kaslarda belirli oranlarda ağrı hissedilmesi gayet normaldir. İlerleyen süreçte kasların esnekliğini kazanması ile beraber bu ağrının ortadan kaybolması gerekir. Ağrının devam etmesi halinde ise eğitmenin bu konuda bilgilendirilmesi gerekir. Tek başına yoga yapılıyorsa hareketin yanlış yapılıp yapılmadığına dikkat edilmesi son derece önemli olacaktır.

Temel Yoga Hareketleri

Kendine özgü duruşlara sahip olan yoga, bu aşamada hangi duruşta olursa olsun fark etmez kişinin devamlı olarak nefes almasını sürdürmesini hedefler. Aynı zamanda diz ve eklemlerin güçlendirilmesi, esnekliğin arttırılması ve stresle başa çıkmak da yine hareketlerin doğru şekilde uygulanması ile mümkün hale gelecektir.

Aşağı bakan köpek duruşu: 4 ayak üzerinde başlanan harekette ayak parmakları birleştirmek ve popo tavanı gösterecek şekilde kalça kaldırılmaktadır. Boynun uzaması için baş serbest bırakılır. El bileklerindeki baskının azaltılması adına baş parmağın ve işaret parmağın eklem yerleri yere basılır. Pozisyon sırasında en az 3 kere derin nefes alınıp verilir.

Dağ duruşu: Ayakta dururken omuzlardaki gerginlik atılır. Ağırlık ayak tabanlarına eşit olarak dağıtılır. Kollar ise iki yana serbest olarak bırakılır.

Savaşçı: Matın önünde durulur. Sağ ayakla bir bacak boyu geriye doğru açılır. Sol diz ise bükülmeye başlanır. Ayak bileği ve diz aynı hat üzerinde olur. Kalçalar matın uzun kenarına paralel olacak şekilde kalır. Kollar iki yandan uzatılırken bakışlar sol işaret parmağından ileriye doğru alınır.

Köprü duruşu: Nefes verilerek sırt üstü uzanılır ve gerekli görülmesi halinde boynun korunması adına omuzların alt kısmına battaniye yerleştirilir. Dizler bükülür ve ayaklar olabildiğince kalçalara yaklaştırılıp yere basılır. Nefes aldıktan sonra kasıklar karna doğru itilerek kalça yukarı kaldırılır. Bu aşamada iç ayaklar ve kalçalar birbirine paralel hale gelir. Kollar omuzların üzerinde durmasına yardımcı olacak şekilde yanlara doğru uzatılır. 30 saniye ile 1 dakika arası aynı pozda kaldıktan sonra nefes verilerek kalça yere indirilir.

Güvercin duruşu: Bu yoga duruşunda yüz üstü şekilde mata uzanılarak bir bacak bağdaş kuruluyor gibi öne alınır. Diz kapağı ise göğüs bölgesine yaklaştırılır. Bu sırada ise baş ve kollarla mata kapanılır.  Güvercin duruşu her bacak için 10’ar nefes olacak şekilde uygulanabilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.