30tl_popup-1.jpg (57 KB)

Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Ocak 2022
Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Canlı veya cansız herhangi bir şeyin kokusu, ilk tanımlamada önemli bir rol oynamaktadır. İlk defa tanıdığınız birinin güzel kokması, rastgele girdiğiniz bir mağazanın içine sizi çekecek olan veya misafirlik için gittiğiniz evin salonundaki koku. Tüm bunlar sizin ilk temasa geçtiğinizde kafanızda fikirler yaratacak olan durumlardır.

Parfüm seçerken dikkat edilmesi gereken önemli bazı durumlar bulunuyor. Basit olmamasıyla beraber zor da olmayan bu seçim, yeni tanıştığınız birisiyle ilk akşam yemeğinizde önemli bir rol oynayabilir. Gelin bakmanız gereken durumlara bir göz atalım. 

EDP ve EDT 

Öncelikle böyle kod adlarının olması sizleri korkutmasın. Gayet basit bir ayırt etme yöntemi bulunmaktadır. EDP; Eau De Parfume, EDT ise Eau Du Toilette’dir. Peki, bu iki farklı terim nedir ve neyi gruplandırır? EDT 100 ml, EDP ise 75 mldir. İçerilerinde barındırdıkları esans oranlarına göre gruplanmışlardır. Esans ise parfümdeki kalıcılığı ve yoğunluğu ifade eden rakamsal bir orandır. EDP’lerde bu oran %18’ken EDT’lerde bu oran %10 civarlarındadır.

 

Özellikle kış aylarında parfüm seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de kalıcılık oranıdır. Yukarıdaki esans oranlarından anlayacağınız üzere de EDP parfümler kış aylarında tercih etmeniz gereken türler arasında yer almaktadır.

Parfümün Tendeki Yolculuğu

Parfümler, tenden tene değişiklik gösterebilmektedir. Stresli bir gününüz ile sakin bir gününüzde aynı parfümü de kullanmış olsanız bile kokusunda değişiklik olabilir. Kadınlarda regl veya hamilelik dönemlerinden, erkeklerde ise diyabetten demir eksikliğine kadar birçok faktör koku üzerinde etki yaratmaktadır.

 

Bu yüzden parfüm seçerken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de her güzel kokuya kanmamak denilebilir. Yağlı tenlerde kalmayı daha çok seven parfümler, kuru tenlerde aynı etkiyi göstermeyebilir. Burnunuza gelen koku etkileyici olsa da yağlı bir tenden kaynaklı olabilir. Eğer sizin de teniniz kuruysa aynı etki olmayacaktır.

 

Parfümler ilk sıkıldığı an ile sonraki gün aynı kokuda olmayabiliyor. Bu yüzden parfüm seçerken dikkat etmeniz gerekenler arasında ilk temas da bulunuyor. İlk sıktığınızdaki koku ile tene yerleşeli üzerinden süre geçmiş olan koku arasında fark olabilmektedir. Bu yüzden üzerinden zaman geçmeyen kokulara aldanmamanızı öneririz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.